Uzyskaj 10% rabatu za zapis do newslettera

                                                                  

Darmowa wysyłka już od 90 zł

Blog

Bletki co to ? Powiedzenie ,,nie wymyślaj koła na nowo’’ ma szczególne znaczenie w przypadku bletek, służących do palenia zarówno tytoniu jak i konopi na całym świecie.

Ale czy na pewno ludzie tak bardzo przywiązali się do znanych od lat rozwiązań? Czy wiedzą w ogóle co to bletki? Warto wiedzieć czym są oraz jak powstały.Co to bletki?

Bletki to inaczej bardzo cienki kawałek papieru służący do zawijania oraz palenia tytoniu, konopi oraz innych specyfików przeznaczonych do palenia. Bletki i filtry to najczęściej używane przedmioty przez wszystkich wielbicieli palenia.

Historia bletek

Ciężko ocenić jest, jak przebiegała historia bletek i kiedy dokładnie ludzkość zaczęła używać bletek ale historycy sięgają nawet wczesnych lat 1400 p.n.e. kiedy to tytoń został użytkowany był przez mieszkańców w obu Amerykach a potem eksportowany do Europy. 

Bletki już wtedy były nowością i dużym ułatwieniem dla ludności – wcześniej użytkowano prymitywnych, drewnianych rurek (prekursorów lufek i bongosów), które były trudne w przetrzymywaniu i paleniu. Dopiero kiedy ludność dowiedziała się co to bletki i jak korzystać z bletek poczuli prawdziwą przyjemność z palenia.

Jednym z najstarszych producentów bletek jest Pay-Pay powstały w 1703 roku kiedy to mnisi Dominikańscy odkryli, że łatwiej będzie korzystać z bletek jeżeli docięte one będą do danego rozmiaru i chronione w małej książeczce.

Technologia produkcji papieru dopiero rozwijała się. Produkowano coraz cieńsze bletki, obniżając ich koszt, co było znaczące dla biedniejszej części populacji. Wielu wcześniej paliło tytoń owinięty w gazetę, na którą nałożone były wysokie podatki.

Ile kosztowały bletki? – znacznie mniej niż wcześniej używane przedmioty. Oprócz swojej ceny, są też dużo zdrowsze niż palenie zwyczajnej gazety, bowiem nie zawierają szkodzących zdrowiu chemikaliów takich jak ołów czy kadm, które można było znaleźć w atramencie.

Papier rósł w popularność i w 1736 roku członek rodziny Lacroix – Francois Lacroix, postanowił zakupić młyn i otworzyć Lacroix Rolling Paper Company.

Bletki co to ? a może skąd się wzięły ?

Sześćdziesiąt lat później – w 1796 roku sam Napoleon przekazał licencję firmie Francoisa na produkcję bletek dla samego wojska.

Lacroix Rolling Paper Company dalej udoskonalało proces i w 1885 roku zaczęli używać ryżu jako bazę do produkcji. Rok później nazwa firmy została zmieniona uwzgledniając obecne działania. Od wtedy nazwa Rizla się zrodziła. Łączyła ona dwa człony: Riz – od ryżu oraz La – od nazwiska rodziny Lacroix

Przez długie lata, ludzie korzystają praktycznie z tego samego rozwiązania – bletki z cienkiej warstwy papieru z paskiem gumy arabskiej na jednym z brzegów, w tym momencie już nikt nie zastanawia się co to bletki a traktuje je jako standard.

Rizla była pierwszym w historii producentem bletek, która wprowadziła nowe doznanie smakowe dla swoich konsumentów w postaci bletek mentolowych oraz truskawkowych.

300-letnia spuścizna bletek i powrót do korzeni

Bletki co to
Rollsy Palmero z liści palmowych – alternatywa do bletek

Obecnie – wszyscy wiedzą co to bletki i dostępne są one w każdym sklepie – bletki można kupić nawet w Żabce jako rzecz, którą można zakupić nie mając 18 lat. XXI wiek, przynosi różne nowe rozwiązania – bletki smakowe, różne typy filtrów, różne grubości i długości bletek ale wszystko sprowadza się do jednego – zakupu bletek w formie małej książeczki, którą wymyślono ponad 300 lat wcześniej.

Innowację w paleniu wprowadza Palmero. Cofnęliśmy się do korzeni i odrzuciliśmy standardy narzucone przez lata. Dlaczego korzystać z papieru, skoro pali się szybko? Wykorzystaliśmy liście palmowe, zwijane ręcznie bez użycia kleju. Nie zapomnieliśmy jednak o preferencjach, aromatyzyjąc rollsy Palmero ulubionymi smakami – miętowy, kokosowy czy wiele innych.
Pomimo daleko sięgającej historii bletek i przyzwyczajeń ludzi – Palmero weszło na rynek, udowadniając, że koło można wymyślić ponownie i może ono się palić wolniej i przyjemniej 🙂